Arxidiòcesi d’Atlanta

Arxidiòcesi d’Atlanta
(LA) archiocesi Atlantensis

Imatge il·lustrativa de l'arxidiòcesi Article d'Atlanta'Atlanta

La catedral del Crist-rei d'Atlanta, seient de l'arxidiòcesi'Atlanta, siège de l'archidiocèse
La catedral Del Crist-rei d’Atlanta, seient de l’arxidiòcesi

Informació general

País

Estats Units

t

arquebisbe

gregory hartmayer

<< àrea

55 521 km2

Creació de la diòcesi

2 de juliol de 1956

..

elevació en el rang d’arxidiòcesi

10 de febrer , 1962

Diocesos de sufrainament

Diòcesi de Charleston
Diòcesi de Charlotte
Diòcesi de Raleigh
Diòcesi de Savannah

lloc web

HOME

Estadístiques

Població

7 150 000 hab. (2014)

Població catòlica

1.000.000 fidels (2014)

percentatge de catòlics

14,0%

h

nombre de parròquies

(fr) instruccions a www.catholic-hierarchy.org

L’arxidiòcesi d’Atlanta és una arxidiòcesi de l’església catòlica a Geòrgia als Estats Units. El seu territori cobreix el nord de l’Estat, incloent la seva capital, Atlanta. A més de l’arxidiòcesi, la província eclesiàstica d’Atlanta inclou les diòcesis de Charleston, Charlotte, Raleigh i Savannah.

arxidiòcesi de Atlanta

Resum

  • 1 història
  • 2 ordinari
    • 2.1 bisbe d’Atlanta
    • 2.2 arquebisbes d’Atlanta
  • 3 notes i referències
  • 4 apèndix
    • 4.1 enllaç extern

Història

La diòcesi d’Atlanta es va erigir el 2 de juliol de 1956 després de la divisió de la diòcesi de Savannah-Atlanta. Es va elevar al rang d’arxidiòcesi el 10 de febrer de 1962.

ordinari

bisbe d’Atlanta

  • Francis Hyland (Francis Edward Hyland ) (17 de juliol de 1956 – 11 d’octubre de 1961)

Arquebisbes d’Atlanta

  • Paul Hallinan (Paul John Hallinan) (19 de febrer de 1962 – 27 de març de 1968)
  • Thomas Donnellan (Thomas Andrew Donnellan) (24 de maig de 1968 – 15 d’octubre de 1987)
  • Eugene Marino (Eugene Antonio Marino) (14 de març de 1988 – 10 Juliol de 1990)
  • James Patterson Lyke (James Patterson Lyke) (30 d’abril de 1991 – 27 de desembre de 1992)
  • John Donoghue (John Francis Donogue) (22 de juny de 1993 – 9 Desembre de 2004)
  • Wilton Gregory (Wilton Daniel Gregory) (9 de desembre de 2004 – 4 d’abril de 2019), anomenat Arquebisbe de Washington
  • Gregory Hartmayer (Gregory John Hartmayer), OFM . (des del 5 de març, 2020)

Deixa un comentari

L'adreça electrònica no es publicarà. Els camps necessaris estan marcats amb *